Son Haberler

YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜNE DESTEK

‘Uluslararası Enerji Kongresi’ kapsamında 6 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen “Enerji Yatırımlarının Finansmanı” konulu oturuma başkanlık eden TKDK Başkanı Nazlı, IPARD II Programı il yenilenebilir enerji sektörüne de destek verileceğini söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı, Global Enerji Derneği tarafından ATO Congresium’da 4 Kasım Çarşamba günü başlayan ve 3 gün süren 8. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarına katıldı.

Kongrede 6 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen “Enerji Yatırımlarının Finansmanı” konulu oturuma başkanlık eden Nazlı, katılımcılara TKDK’nın IPARD II Programı ile yenilenebilir enerji alanına vereceği destekler hakkında bilgi verdi.

TKDK ve IPARD Programı hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Nazlı, “TKDK, kırsal alanlarda istihdamı ve modernizasyonunu hedefleyen, sadece tarım ya da hayvancılık alanlarında değil kırsal turizm, el sanatları, kültür balıkçılığı gibi birçok farklı alanlarda gerçekleştirilecek yatırımlara hibe sağlayan bir kurum.” ifadelerini kullandı.

IPARD II Programı İle Yeni Dönem

Şu ana kadar sözleşme imzalanan 11 bin projeden 8 bin tanesinin tamamlandığını ve 2016 Temmuz itibariyle IPARD I Programı kapsamında destek sağlanan tüm projelerin faaliyete geçmiş olacağını belirten Nazlı, 2016 – 2020 yıllarını kapsayan IPARD II Programı ile yeni bir döneme girmiş olacaklarını ifade etti.

Yenilenebilir Enerjiye 3 Alanda Destek

IPARD II Programının önemli sektörlerinden birisinin de yenilenebilir enerji olduğunu söyleyen Nazlı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kırsal kalkınmayı sadece tarım ve hayvancılık ile açıklayamayız. Bunu bir bütün olarak ele almak lazım. Kırsal alanlara yapmış olduğunuz her yatırım o yörenin kalkınması, istihdam sağlaması, göçü önlemesi, dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlaması anlamına gelmektedir. İşte bu aşamada TKDK, 2016-2020 yılları arasını kapsayacak IPARD II Programı ile yenilenebilir enerji sektörüne 3 alanda destek sağlayacak.

Bu alanların ilki IPARD I Programında çıkılan 15 çağrı ilanı sonucunda kendilerine hibe verdiğimiz yatırımcılarımız. Bu yatırımcılarımız alacakları yenilenebilir enerji desteği ile hem kendi tesislerinin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecekler hem de artan kısmı satarak ekstra gelir edebilecekler. İkinci olarak müstakil bir destek kalemi olarak gerçek ve tüzel kişilere de yenilenebilir enerji desteği sağlayacağız. Üçüncü ve son olarak ise nüfusu 10 binin altında olan yerel idarelere yüzde 100 oranında hibe vereceğiz.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile gerçekleştirilmiş olan müzakerelerden de bahseden Nazlı, “Yenilenebilir enerji alanında alacağımız projelerin hızlı bir şekilde değerlendirilip desteklerin zamanında ve etkin bir şekilde kullandırılması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından Kurumumuza Proje Onay Yetkisi verilmiştir.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu