Son Haberler

YENİLENEBİLİR ENERJİYE ÖZEL TRANSFORMATÖR

Enerji sektörünü bir araya getiren ICCI Fuarı’nda ASTOR Ar- Ge Direktörü Dr. Fatih Işık yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaptığı sunumda transformatör seçimi ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

astorEnerji sektörünü bir araya getiren 22.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı – ICCI 2016 Fuarı’nda ASTOR Ar-Ge Direktörü Dr. Fatih Işık yaptığı sunum ile Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını çözmek için yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaparken, enerji verimliliği dikkate alınarak enerjinin boşa kaybedilmemesi için transformatör seçimi ile ilgili önemli bilgileri de paylaştı.

Dr. Fatih Işık’ın yaptığı sunum, yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’nin atması gereken adımlar ve attığı adımlar sonucunda en fazla yararı alması için bir yol haritası olacak nitelikteydi. Dr. Işık konuşmasında; “Ülkemizin dünya ortalaması üzerinde artan elektrik enerjisi ihtiyacı temiz, çevreci ve fosil yakıtlara dayanmayan elektrik enerjisi üretim tesisleri kurulumunun önemini arttırmıştır. Son yıllarda yenilenebilir enerji santralleri kurulu gücü hızla artmaktadır. Bu tesislerde kullanılan ve kullanılacak transformatörlerin yenilebilir enerji üretim santralleri özelinde özel tasarıma sahip, daha düşük kayıplı ve uzun ömürlü olması önemli konulardandır” dedi.

Türkiye Güneş Enerjisi Yatırımlarında Almanya’nın Gerisinde

Türkiye’nin bu sene sonuna kadar 1 GW kurulu güce sahip olma hedefinin olduğunu söyleyen Işık; “Türkiye güneşlenme süresi, coğrafi konumu ve fosil yakıtlarda dış kaynaklara bağımlı olma gibi nedenler düşünüldüğünde, GES (Güneş Enerji Santrali) kurulu gücü 40 GW olan Almanya’dan en kısa sürede daha fazla GES’e sahip olmalıdır” diye konuştu.

“Enerjiye en uygun transformatörler üretilmeli”

Enerjiyi korumanın en az enerji üretmek kadar önemli başka bir konu olduğunun altını çizen Dr. Işık kullanılan transformatörlerde meydana gelen enerji kaybının en alt düzeye indirilmesi için enerjiye en uygun transformatörlerin üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Işık konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Yenilenebilir enerji sistemlerine kullanılmak üzere özel yapılı transformatörler tasarlanmalıdır ve bu transformatörlerin verimi yenilenebilir enerji kaynağının tipine göre belirlenmelidir. Çünkü işletme şartları, yüklenme koşulları ve ortam şartları düşünülerek tasarlanan transformatörler hem kendi ömürlerini uzatacak hem de sistem verimliliğini artıracaktır. Bu nedenle yeni kurulacak sistemlerde Ultra Düşük kayıplı Transformatör kullanımı teşvik edilmelidir. Büyük yatırımlar ile elektrik üretiyoruz. Bu nedenle ürettiğimiz elektrik enerjisinin verimliliğini arttırmak bizler için zorunluluktur.”

transformator

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu