Son Haberler

Yerli Kömür İçin Süreç 2018’de Başlayacak

8.Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Dövizden arındırılmış bir modele başlıyoruz, alım garantisi verilen miktarı artırarak yerli kömürle ilgili teşvik ve destek mekanizmasını 2018 başında devreye alacağız” dedi.

Antalya’da düzenlenen 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerjide dışa bağımlılığı minimuma indirmek için çalıştıklarını belirtti.

Enerji piyasasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Albayrak, Türkiye’nin yaklaşık 300-350 milyar dolarlık bir kömür varlığı olduğunu ifade etti. Yerli kömür kullanımının elektrik üretimindeki payının artırılacağını kaydeden Albayrak, yerli kömür teşvikleri sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Albayrak, bu konuda piyasadan görüş aldıklarını ve döviz etkisinden arındırılmış bir enerji piyasası istediklerini belirtti.

Türkiye’nin Akdeniz’de gelecek yıl ilk derin sondajı yapacağını aktaran Albayrak, “Akdeniz’de daha aktif sondaj çalışması yapılacak. Akdeniz özelinde çok ümitliyiz.” dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali‘nin temelinin inşaat iznine bağlı olarak bu yıl sonu ya da gelecek yıl başında atılmasını beklediklerini ifade eden Albayrak, “Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100.yılı olan 29 Ekim 2023 tarihinde devreye almak.” diye konuştu.

“YEKA özelinde konuşursak 2020 devamını pek düşünmüyoruz”

Enerji Bakanı Albayrak, şöyle devam etti: “Rüzgârda fiyatlar tahmin ettiğimizden daha fazla düşmüş. Son dönemlerde yerli üretimlerle alakalı üretim kaleminden bahsediyoruz. Türkiye’deki sanayicilerimizin devreye girmesi ile önü açılıyor. Sonrası ne olacak? YEKA üzerinde baktığımızda, yeni üretim tesisi çerçeveleri görüşmelerimiz devam ediyor. Yaklaşık 2 bin-3 bin megavatlık bekleyen portföy var. Rüzgâr ile alakalı adımları atacağız. YEKA özelinde konuşursak 2020 devamını pek düşünmüyoruz. Bu modelin amacı Türkiye’ye katkı sağlaması, maliyetlerin düşmesiydi.”

“Büyüyen talep karşılanacak, yerlilik artacak”

“Türkiye büyümeye devam ediyorsa enerjide bağımlılığı minimuma indirmesi gerekir.” diye belirten Albayrak, şunları söyledi: “Bunun sacayaklarından birisi üçte iki yerlilik. Geçtiğimiz yıl yüzde 49’ları bulduk. Bu sene hakikaten barajlarımızdaki seviye geçen yılın yarısı olmasına rağmen toplam üretim olarak artacak. En büyük artışı yaşayacağız bu yıl. Özel sektör ve kamu düzeninde süreci destekleyeceğiz. Türkiye tüm bu alanlarda büyük bir potansiyele sahip… Türkiye ekonomisine baktığımızda, üçlü bir kazan kazan sistemini devreye alacağız. 2023 ve sonrasında bu oranları yaklaşık olarak yakalamayı ön görüyoruz. Büyüyen talep karşılanacak, yerlilik artacak. İthal kaynakların yerliye dönmesi için farklı teşvikler üzerinde çalışıyoruz.”

“Yerli kömür ile ilgili teşvik ve destek mekanizmasını 2018 başında devreye alacağız”

Yerli kömür ile ilgili bir model başlattıklarına da değinen Enerji Bakanı Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Yerli portföy içinde yerli kömür var. Hep şunu ifade ettim. Türkiye’deki toplam üretilen elektriğin içinde kömürün payında büyük bir artış görmüyoruz. Yüzde 30’lar civarında bir kömür portföyümüz var. Yılda 30 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Sadece son 10 yılda 8 milyar tondan fazla kömür rezervi katmış olduk. 15,9’dan 3 milyar tona çıktı. Yeni keşiflerle potansiyel rezervimiz artıyor. Kalitede artıyor. Yüksek kalorili kömürler. Bu toplam kömür rezervi noktasında 300-350 milyar dolarlık bir değerden bahsediyoruz. Böyle bir varlığımız var. Bundan kesinlikle faydalanmamız lazım. Peki nasıl?

En son teknoloji, en çevreci kriterlerle… Bunu teşvik açısından, yerli kömürle ilgili bir model başlattık. O da alım garantisi… Anlamlı bir süre, çalışıyoruz. Burada 2 gündür neler konuşuluyor biliyorum. Bir yola giriyoruz, merak etmeyin. Sektörün liberizasyonu ki en önemli konu bu. Sektördeki bütün oyuncular biliyor, enerji sektörünün sorunlarını kamudan ayrı düşünmemeliyiz. Her ortamda söylüyorum, akıllı olan aklını kullanır, daha akıllı olan herkesin aklını kullanır. Kamu menfaati, müşteri memnuniyeti birlikte oluşturmanız lazım. Sessiz sessiz bir dönüşümü başlattık. Dövizden arındırılmış bir modele başlıyoruz, alım garantisi verilen miktarı artırarak yerli kömürle ilgili teşvik ve destek mekanizmasını 2018 başında devreye alacağız.”

“İthal santrallerin de yerliye dönüşüm oranına göre sektöre dâhil edilmesi gündemde”

Yerli kömür için sürecin yılbaşı itibarıyla başlayacağını ifade eden Albayrak, “İthal santrallerin de yerliye dönüşüm oranına göre sektöre dâhil edilmesi gündemde. Sektörü göz ardı ederek düşünmemeye çalışıyoruz. Türkiye’de ciddi bir kömür kaynağımız var. Bu santrallerin sahibi olan firmalarımız, bu sahalar üzerinde iş birliğine gittiğinde teşvik edecek bir çalışma. Yerli kömür için süreç yıl başı itibarıyla başlıyor.” dedi.

“Sektör son birkaç yılda yaşanan döviz krizine dayalı sıkıntılar yaşadı”

“Dağıtıcılar özelinde zor dönemlerden geçiyoruz. Türkiye’de özelleştirmeler hayata geçti, yatırımlar yapıldı, riskler alındı. Sektör son birkaç yılda yaşanan döviz krizine dayalı sıkıntılar yaşadı. Sektörü bir şekilde tüm paydaşların menfaatleri ölçüsünde göz artı etmemek lazım…” diyen Albayrak, şunları ekledi:

“2018 sonrası süreçle alakalı performansa dayalı, her iki tarafın da kazanacağı bir modelle düzenlemeler çalışılıyor. Dolayısıyla 7-8 kalemde her iki tarafın da kazanacağı hem müşterinin hem hizmeti sağlayan kesimin üçüncü bir paydaş olarak bizim de kazanacağımız bir düzenlemenin son adımlarını atıyoruz. Şu an uygulanan oranın rakamlar detaylı çalışıyor, bu ay ve önümüzdeki ay netleştireceğiz. 2018 sonrası atılacak adımlarla daha güçlü, sağlıklı ilerleyebilmesi için dağıtım bölgelerinde dönüşümle iyileştirme görüyoruz.

TÜPRAŞ’ta patlama olmuş. Birkaç kişi hayatını kaybetti. Başta vefat eden işçilerin ailelerine başsağlığı diliyorum. TÜPRAŞ camiasına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

“Doğal gaz artık Türkiye’nin enerji portföyünde yadsınamaz bir gerçek”

Albayrak, doğal gazın Türkiye’deki önemini şu sözlerle ifade etti: “2015 kışı Rusya krizi yaşadık. Doğalgaz artık Türkiye’nin enerji portföyünde yadsınamaz bir gerçek. Kalan 3 şehrimize de doğal gaz getirerek, doğal gaz kullanmayan şehrimiz kalmayacak. Gazda, kömürde, güneşte inşallah nükleerin de devreye girmesi ile 2023 ile birlikte eşit bir portföy olacak.”

“Bu kış büyük bir sıkıntı olmazsa kesinti olmayacak”

Doğal gaz kesintisinin bu kış olmayacağı müjdesini veren Albayrak, şöyle konuştu: “Kış aylarında tüketimin arttığı dönemlerde 250 milyon metreküp olduğu zamanlarda kısıntılara gidiyorduk. Bu kış büyük bir sıkıntı olmazsa kesinti olmayacak.”

 “Akdeniz’de gelecek yıl ilk derin sondajı yapacağız”

“Yılda 55 milyar dolar ithalat yapan ülke, 10 sene sonra enerji ihraç eden ülke olmuş. Bağımlı olduğumuz ithalat konusunda ciddi paralar ödediğimiz bir seçeneğimiz var.” diye konuşan Albayrak, “Kendiniz arayacaksınız. Bu çerçevede de çok önemli bir adımın sürecin başladığını öngörebiliriz. İkinci sismik gemimizin de devreye girmesi ile kendi sondaj gemimizle Karadeniz’de de rol alacağız. Bu yıl bitmeden gemimiz geliyor. İlk Akdeniz derin sondajını 2018 içerisinde yapacağız.

Önce kendimiz sonra özel sektör ile birlikte bu noktada Akdeniz başta olmak üzere Karadeniz’de de daha aktif bir sondajcılık gerçekleştireceğiz. Maliyeti avantajı da sağlayacak. Başkasının bir kuyuya harcadığı para ile siz iki kuyu açıyorsunuz. Bu çerçevede de Akdeniz özelinde çok ümitli ve umutluyuz.” dedi.

Akkuyu için tarih yıl sonu ya da gelecek yıl

Nükleer reaktör için atom enerjisi kurumuyla çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

“En ufak bir riski göz ardı etme lüksünüz yok. 10 kere düşünüyoruz. İnşaat izni çalışmalarımız devam ediyor. Akkuyu’nun temeli yıl sonu ya da gelecek yıl atılır. Esas husus şu; hedef 2023’ü koyduk. Tarih olarak Cumhuriyetimiz için 29 Ekim’e yetiştirebilirsek bizden onurlu, şerefli bir tarih olmaz. Çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye yeni dünya düzeninde çok farklı bir yere doğru yol alıyor. Küresel çatışmalar zor olunca ciddi bir bağışıklık oluşuyor. Uzun vadeli hedeflerle önünü gören bir Türkiye oluştu.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu