Son Haberler

YILLIK ENFLASYON ORANI TEK HANEYE GERİLEDİ

Yıllık bazda enflasyon oranı yüzde 10,90 seviyesinden yüzde 9.79’a geriledi.

Enflasyon oranı temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,15 artış gösterdi. Yıllık bazda ise enflasyon oranı yüzde 10,90 seviyesinden yüzde 9.79’a geriledi. Nişantaşı Üniversitesi Ekonomi Masa Direktörü Murat Tufan, enflasyon oranının tek haneye gerilemesinde gıda fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu ifade etti. Tufan, TCMB’nin enflasyon oranına göre hareket etmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Teknik anlamda gıda fiyatlarında yer alan baz etkisi fiyatların düşmesinde etkili olmasının yanı sıra sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan gerilemeler de etkili oldu.

Çekirdek Enflasyondaki Yükseliş Dikkat Çekiyor

Manşet enflasyon gıda fiyatları kaynaklı gerilese de çekirdek enflasyon (Enerji ve Gıda fiyatları hariç) oranında bir miktar yükseliş dikkat çekiyor. Çekirdek enflasyon için takip ettiğimiz C endeksi yıllık bazda yüzde 9,60 seviyesine yükseldi. Bu yükseliş döviz kurunun enflasyona geçiş etkisinin devam ettiğini gösteriyor. Manşet enflasyonda yaşanan gerileme önemli olsa da çekirdek enflasyon Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkı duruşunun devam etmesine neden olabilir. Yıl içinde TCMB’nin geç likidite penceresinde ılımlı faiz indirme ihtimali hala daha var ancak bunun gerçekleşmesi için enflasyon oranında kalıcı bir düşüş olması birinci öncelik olarak karşımıza çıkabilir. Bu bağlamda kısa vadede TCMB’nin politikasını değiştirmediğini görebiliriz.

Enflasyon oranı sonrası Dolar kuru 3.5150 – 3.55 arasındaki yatay görüntüsüne devam ediyor. Öte yandan yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam rakamları dolar kuru üzerinde etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu