Son Haberler

YOL GÜVENLİĞİNDE TEKNO MACCAFERRİ ÇÖZÜMLERİ

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu yol güvenliği Tekno Maccaferri çözümleri ile sağlanıyor.

30 yılı aşkın süredir inşaat ve alt yapı sektörüne yönelik sunduğu gelişmiş çözümlerle Türkiye’deki liderliğini sürdüren Tekno Maccaferri, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesinde, yüzeysel stabilizasyon ve kaya düşmesi risklerine karşı yol güvenliğini sağlıyor.

2011 yılında yapımına başlanan ve 420 kilometre hat uzunluğuna sahip Türkiye’nin en büyük ve en prestijli otoyol projelerinden birisi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesinde, toplamda 100 bin m2’yi aşkın yüksek enerji sönümleyici panel sistemler ve HR 100 tipi çelik kompozit grid uygulaması yapıldı. Bunun yanı sıra 8 bin metre 500/550 mpa yüksek kapasiteli kaya bulonu ile kaya stabilizasyonu ve toplamda 3 bin m3 kutu gabion ile imal edilmiş ağrılık tipi istinat duvarı da projede kullanılan ürünler arasına yer alıyor.

Tekno Maccaferri, yaklaşık 420 kilometrelik ana yol güzergâhı üzerindeki ana şevler ve bağlantı yolları yarma şevlerinde, blok tipi kaya kütlesi hareketlerine karşı yüzeysel stabilizasyonunu ve yol güvenliğini sağlamak üzere projede yer aldı.

Sistemin Bütünlüğü Sağlandı

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında söz konusu yarma şevler HR 100 tipi kompozit gridle örtülerek, 2-3 m3’lük kaya düşmesi risklerine karşı yol güvenliği sağlandı. Bu sistemler aynı zamanda projede belirlenen karelajlarla imal edilen ankrajlarla yüzeylere sabitlenerek sistemin bütünlüğü de sağlandı. Proje kapsamında ayrıca mevcut yüzey durumuna göre belirlenen kritik ayrışma kütleleri hesaplanmış, statik analizler ile yük dağılımları belirlenmiş ve gerekli hesap yüklerine göre projelendirilen bulon imalatları ile birbirine entegre edilerek, sistemin bir bütün halinde çalışması sağlandı.

Tekno Maccaferri; otoyollar, demiryolları, havaalanları ve endüstriyel altyapılar için gerekli istinat yapısı uygulamaları, kaya ve taş düşmesine karşı koruma uygulamaları, dere ıslahı ve erozyon kontrol projeleri ile katı ve tehlikeli atık depolama sahaları uygulamaları gibi çözüm konuları ile farklı sektörlerde de faaliyetlerine devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu