Son Haberler

YÜKSELEN TREND ALÜMİNYUM

Alüminyum; hafifliği, estetik ve modern görünümü, ısı ve elektrik iletkenliğinin yüksekliği ve kolay şekillenebilmesi sayesinde inşaat sektöründe yoğun olarak tercih ediliyor.

21.yüzyılın en önemli kavramlarından biri olan ‘sürdürülebilirlik’, Türkiye alüminyum endüstrisinde ‘sınırsız geri dönüşüm’ olarak karşımıza çıkıyor. Bugün, inşaat sektöründe yoğun olarak tercih edilen alüminyum, sınırsız geri dönüştürülebilen bir malzeme olmasıyla sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamanın ötesinde; hafifliği, estetik ve modern görünümüyle de büyük beğeni topluyor. Alüminyum; ısı ve elektrik iletkenliğinin yüksekliği ve kolay şekillenebilmesi sayesinde kullanıcısını birbirinden farklı avantajlarla buluşturuyor.

2015 yılını 390 bin ton üretim, 244 bin ton tüketim ile kapatan Türkiye Alüminyum Endüstrisi, yapısal alüminyum malzemelerinde ise 170 milyon dolarlık ihracat,  23 milyon dolarlık ithalat rakamına ulaşarak dünya pazarında 6. sırada yer alıyor.

Birinci Sınıf Yapı Malzemesi

Konvansiyonel inşaat malzemelerinin aksine, 650 santigrat derecenin üzerine çıkılmadıkça yanmayan ve erimeyen alüminyum, ısıya maruz kaldığı sürece herhangi bir duman veya zehirli gaz çıkışına sebep olmamasıyla Avrupa yangın regülasyonlarına göre A1 sınıfı yapı malzemesi olarak tanımlanıyor.

Isı ve Ses Yalıtımında Üst Düzey Performans

Modern görünümüyle son dönemin yükselen trendi olarak karşımıza çıkan alüminyum, çeliğin 3/1 ağırlığında olması sebebiyle günümüz inşaat sektöründe ilk sıralarda tercih ediliyor. Alüminyum; çift cam uygulamalarında iki cam plaka arasındaki kritik aralığı minimum seviyeye indirerek üst düzey ısı ve ses yalıtımının ötesinde korozyon dayanıklılığıyla da büyük beğeni topluyor. Öte yandan alüminyumum performansını kullandıkları malzemelerle şekillendirebilen firmalar, yıllık enerji maliyetinden kullanıcı konforuna kadar her bir ayrıntıyı önceden düşünüyor.

Ar-Ge Destekli İnovasyon Harikası Ürünler

Bu gelişen teknolojiyi göz ardı etmeyerek 2012 yılında Alüminyum Özel Bölümü’nü Avrasya Kapı Pencere fuar konseptine dâhil ettiklerini söyleyen REED TÜYAP Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Fatih Özmert, “Özellikle pencere profili, pencere ve cam sektörlerinde Türkiye’deki firmaların Avrupa ile rekabet edebilecek kalitede üretim yapmaları, bu alanlarda önemli markalarımızın olması ve yaptığımız etkili uluslararası tanıtım faaliyetleri fuarları dünya çapında bir çekim noktası haline getirdi.” dedi.

Fuar kapsamında, GALSİAD ve ALUTEAM işbirliği ile organize edilen alüminyum sektörüne yönelik bir eğitici seminer programına da yer vereceklerini aktaran Özmert şunları söyledi: “Türkiye, toplam alüminyum satışlarında dünya alüminyum satışının yüzde 1,5’ini gerçekleştirerek 21. sırada yer almaktadır. Bu ülkemiz için önemli bir başarı. Biz REED TÜYAP olarak, bu rakamı daha üst seviyelere çekmek için çalışıyor, projeler geliştiriyoruz. Çünkü günümüzde alüminyum, sınırsız geri dönüştürülebilen bir malzeme olmasının yanı sıra hafifliği, estetik ve modern görünümüyle inşaat sektöründe yoğun olarak tercih edilmeye başladı.  Bu bilinçle fuarda, Ar-Ge destekli inovasyon harikası ürünlerle misafirlerimiz sıklıkla karşılaşacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu