Son Haberler

YÜZ YILLIK RÜYA MAVİ TÜNEL

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yüz yıllık rüya Mavi Tüneli gerçeğe dönüştürdük.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin ilk sulama projesi ve GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olma özelliklerini taşıyan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında önemli projeleri bir bir hayata geçiriyor.

Eroğlu, “Konya Kapalı Havzasına can suyu getirecek olan diğer tesislerde çalışmalar hızla devam ediyor…”

Konya Ovası Sulama Projesi’nin en önemli ayağını oluşturan 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel ile ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Konya Kapalı Havzasına can suyu getiren Mavi Tünel Projesini, yani yüz yıllık rüyayı gerçeğe dönüştürdük. Projenin diğer ayağını oluşturan tesislerde ise çalışmalarımız hızla devam ediyor.” dedi.

Eroğlu, “Projeyi tozlu raflardan indirdik”

Mavi Tünel’in Türkiye’nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Osmanlı döneminde yapılması planlanan ancak hayata geçirilemeyen, Cumhuriyet döneminde göreve gelen hükümetler tarafından tozlu raflarda bekletilen bu projeyi biz o raflardan indirerek hayata geçirmeye başladık. KOP’un belkemiği olan bu önemli projeyi geçtiğimiz yıllarda hizmete aldık. Bu tünel vasıtasıyla Akdeniz’in suları artık boşa akmayacak, Akdeniz’in suları Konya Ovası’na bereket katacak.” diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca havzadaki su eksikliğinin giderilmesi maksadıyla diğer havzalardan su aktarımı için 3 ana kaynak belirlediklerini ve Bağbaşı Barajı, Bozkır Barajı, Afşar Barajları’ndan da Mavi Tünele su verileceğini sözlerine ekledi.

 

Yılda 414 Milyon Metreküp Su

Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının yıllık 414 milyon m3’ü inşa edilecek olan üç adet baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu su ile hem Konya Ovası’nın yeraltı suyu desteklenecek hem de nihai sulama alanı olan 2 milyon 234 bin dekar zirai alanın sulama suyu desteklenecek. Ayrıca proje ile Konya şehrinin uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla yılda 100 milyon m3 su tahsis edildi.

Saniyede 36 Metreküp Su

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Akdeniz’e boşa akan suların çevrilerek Konya Ovası’na aktarılmasını sağlayacak, Konyamızın Mavi Rüyası olarak bilinen proje, 17 metre uzunluğunda ve 4,2 m çapında dev bir tüneldir. Mavi Tünel rüyasının gerçekleşmesiyle çiftçimizin yüzü gülecek, mevcut su kaynaklarının geliştirilmesi ile sulanabilir topraklarımızı artıracağız. Bu dev tünelden saniyede 36 m3 su Konya Ovası’na akacak ve böylece artık su sıkıntısı çekilmeyecek. Sulanmayan birçok kıraç alanın sulamaya açılması ile tahıl ağırlıklı kuru tarımın yapıldığı Konya’da bitki deseni değişecek. Böylece Türkiye ekonomisine sadece Mavi Tünel ile yılda yaklaşık 470 milyon TL katkı sağlanacak.” dedi.

11 Milyon Dekar Sulamaya Açılacak

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin diğer büyük projesi KOP çerçevesinde de 14 adet sulama, 3 adet içme suyu, 1 adet enerji tesisinin yer aldığını ve 11 milyon dekar sulama alanının bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Eroğlu; “Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP kapsamında ayrıca 1,5 milyon kişiye içme suyu temin edilecek ve yılda 3 milyar kiloWatt saat enerji üretilecek. Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine sulama anlamında yıllık 2,2 milyar dolar, enerji bakımından 300 milyon dolar, içme suyu açısından ise 70 milyon dolar olmak üzere toplam 2,57 milyar dolar katkı sağlanacak. Ayrıca KOP ile 100 bin kişiye doğrudan istihdam imkânı sağlanmış olacaktır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu