Son Haberler

ZEKİ YURTBAY TASARIM ÖDÜLLERİ

Yurtbay Seramik’in düzenlediği 5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, bu yıl “Düzenli Düzensizlik” teması ile düzenlenecek. Yarışmaya son başvuru tarihi, 30 Kasım 2017…

Sektörde yenilikçi fikirlere açıklığı ve fark yaratan projelere verdiği destekle öne çıkan Yurtbay Seramik’in Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlediği “5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” başlıyor.

Genç tasarımcılara bu yıl “Düzenli Düzensizlik” teması ile sektörde özgün fikirlerini Komik Müzikler sunabilecekleri bir platform sağlayan 5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri için son başvuru tarihi, 30 Kasım 2017.

Yarışma, özgün ve üretilebilir tasarımları sektöre kazandırmayı hedefliyor

Bu yıl “Düzenli Düzensizlik” teması ile zihinleri uyandırmaya çalışan yarışma, düzensizmiş gibi görünürken büyük bir düzenin parçası olan öğelerin doğaya karışma yolculuğuna vurgu yaparken, özgün ve üretilebilir tasarımları sektöre kazandırmayı hedefliyor.

Düzen ve Düzensizlik Birbirini İçeriyor

Doğada hiçbir şeyin tesadüf olmadığı, aksine büyük bir düzenin farklı ve tamamlayıcı unsurlardan oluştuğuna vurgu yapan “Düzenli Düzensizlik”, her şeyin birbirine karışıp dönüşürken düzene hizmet ettiğine dair yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Değişirken dönüşen, dönüşürken kendini yeniden tanımlayan bu dünya, sınırsız kavram ve fikirle içsel düzende bir doğaya karışma hikâyesine işaret ediyor. 5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, bu bağlamda öğrencilerden düzen ve düzensizlik kavramlarını birbirinin karşıtı değil var olma nedeni, diğer bir deyişle birbirini içeren kavramlar olarak ele alan tasarımlar geliştirmelerini bekliyor.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım, mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılabiliyor. Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkânı sağlayan “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne proje teslimi için son tarih ise 30 Kasım 2017.

Önemli İsimler Jüride

Yurtbay Seramik’in sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” jürisinde bu yıl Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı), Birsen Canbaz (Seramik Sanatçısı), Defne Koz (Tasarımcı, Koz Susani Design), Sertaç Ersayın (Endüstriyel Tasarımcı, Reform-İst Kurucusu) ve Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı) yer alıyor.

Ödüller

Birincinin 10.000 TL, ikincinin 7.500 TL, üçüncünün 5.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet 1.000 TL’lik eşdeğer mansiyon ödülü de verilecek. Yarışmanın birincisine para ödülünün yanı sıra UNICERA 2018 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda Yurtbay Seramik Standı’nda tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.

Yurtbay Seramik, “Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” ile seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunmayı, yaratıcı fikirleri desteklemeyi, seramik sektöründe tasarımın önemini vurgulamayı, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

“5.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”ne ilişkin tüm bilgilere, http://www.dogadansanatasentasarla.com/ internet sitesinden ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu