Son Haberler

ZEYNEL BEY TÜRBESİ HAKKINDA İHALE

Zeynel Bey Türbesi Taşıma ve Koruma Yapım İşi

Zeynel Bey Türbesi’nin korunma ve taşınmasına ilişkin sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında ‘Zeynel Bey Türbesi Taşıma ve Koruma’ yapım işi ihaleye çıkarıldı.

“Anıt Eserlerin Yerinde Korunması veya Taşınması” kapsamında bütüncül olarak Arkeopark alanına taşınması planlanan ve Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma Çalışmaları çerçevesinde inşa edilecek Zeynel Bey Türbesi’nin korunma ve taşınmasına ilişkin sözleşme imzalandı.

Ilısu Barajı çerçevesinde inşa edilecek Zeynel Bey Türbesi’nin Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması kapsamında önemli bir adım atan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, “Zeynel Bey Türbesi Korunma ve Taşınma” sına ilişkin sözleşmeyi imzaladı.

Zeynel Bey Türbesi ve Külliye işine verilen önem ve ehemmiyetine binaen Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından proje ve uygulama işleri birleştirilerek, projenin tek ihale kapsamında yaptırılması kararlaştırıldı. Bu çerçevede proje ve uygulama işlerini bir arada içeren şartname ve yaklaşık maliyet hazırlanarak Zeynel Bey Türbesi Taşıma ve Koruma Yapımı adı altında ihaleye çıkarıldı.

“Kültürel Varlıklara Verilen Önemin Kanıtı”

Zeynel Bey Türbesi taşıma işi sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren beş gün içinde başlayacak olup, teslim tarihinden itibaren 250 gün içinde de taşıma işlemi tamamlanacak. Ilısu Barajı için önem arz eden bölgedeki yeniden yerleşim çalışmalarının bir parçası olan Zeynel Bey Türbesi’nin taşınma ihalesi kültürel varlıkların taşınması açısından son derece önem arz ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bakanlık olarak kültürel varlıkların korunmasına büyük hassasiyet gösteriyoruz. Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması Ilısu Barajı İnşaatı’nın simge projelerinden biridir. Bu proje aynı zamanda kültürel varlıklara verilen önemin ve gösterilen hassasiyetin kanıtı niteliğindedir.” dedi.

Ayrıca kontrol çalışmalarının Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ile DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirileceği taşıma projesi ülkemizin de prestij projelerinden biri olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu