ZORLU ENERJİ’NİN JEOTERMAL PROJESİNE ÖDÜL | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ZORLU ENERJİ’NİN JEOTERMAL PROJESİNE ÖDÜL | Enerji ve Maden Dergisi

14 Haziran 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki dördüncü jeotermal enerji santrali yatırımı olan Kızıldere III Jeotermal Enerji Santrali’ne sağlanan finansmanı, EMEA Finance tarafından “En İyi Enerji Altyapı Finansmanı” ödülüne layık görüldü.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından dünya çapında en iyi sürdürülebilir enerji projeleri için sağlanan finansmanların değerlendirildiği yarışmada, Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki dördüncü jeotermal enerji santrali (JES) yatırımı olan Kızıldere III Jeotermal Enerji Santrali’ne sağlanan finansmanı “En İyi Enerji Altyapı Finansmanı” ödülüne layık görüldü.

Türkiye’nin jeotermaldeki toplam kurulu gücünün yüzde 22’sini tek başına temsil eden Zorlu Enerji’nin bu yıl yapımına başladığı Kızıldere III Jeotermal Santrali projesi için Türkiye’nin önde gelen dört bankası tarafından sağlanan finansman, “En İyi Enerji Altyapı Finansmanı” ödülü aldı.

Londra’da düzenlenen ödül töreninde Zorlu Enerji adına, Zorlu Enerji Mali İşler Direktörü Elif Yener ve Zorlu Holding Yapılandırılmış Finansman Müdürü Erdinç Çetin ödülü teslim aldı.

EMEA Finance Dergisi tarafından verilen ödülde, Zorlu Enerji’nin yenilenebilir enerjideki uzmanlığı ve Kızıldere III projesinin sürdürülebilirlik vizyonu etkili oldu. Kızıldere I ve Kızıldere II jeotermal enerji santrallerinin devamı niteliğinde olan ve 95,2 MW kurulu güçte olması planlanan Kızıldere III Jeotermal Santrali’nin toplam yatırım tutarının 320 milyon dolar olması bekleniyor.

“Yerli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji projelerinde etkin rol alıyoruz”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, özel uzmanlık gerektiren jeotermal enerji alanında şimdiye kadar Türkiye’de örnek projelere imza attıklarını belirterek, “Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi için hayati önem taşıyan yerli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji projelerinde etkin rol alıyoruz. 140 MW’a ulaşan toplam jeotermal kurulu gücümüz ile Türkiye’deki jeotermal enerji gücünün yüzde 22’sini tek başımıza temsil ederken, ekonomik sürdürülebilirliğin yanında, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik vizyonumuzu bir arada hayata geçiriyoruz. Kurulu gücümüzün yüzde 63’ünü oluşturan yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarında elde ettiğimiz tecrübe ve teknik bilgi birikiminin, detaylı değerlendirme süreçleri sonucunda uluslararası takdire layık görülmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Başarımızı, projelerimizde ekonomik, çevresel ve sosyal hassasiyetlere duyarlı, uluslararası standartlarda uygulama ve finansmana azami değer vermemize borçluyuz. Önümüzdeki dönemde de hayata geçireceğimiz enerji projelerinde, bu alandaki uzmanlık ve öncülüğümüzü geliştireceğiz.” diye konuştu.

“Düzenli ve dengeli büyümemiz finansal saygınlıkla desteklendi”

Zorlu Enerji’nin yüzde 100 iştiraki olan Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş. bünyesindeki mevcut Kızıldere I ve Kızıldere II yatırımlarına ek olarak inşaatına başlanan Kızıldere III Jeotermal Enerji Santrali’nin yatırım finansmanı ve mevcut borçlarının refinansmanı için Akbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası arasında imzalanan anlaşmayla 2015 Kasım ayında 815 milyon dolarlık kredi sağlandı. Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Dört ayrı bankadan uzun vadeli olarak sağlanan finansmanın, yatırımlarımıza duyulan güven ve itibarın önemli bir göstergesi olduğuna inanıyoruz. 255 milyon dolarlık bölümü Kızıldere III yatırımı finansmanında değerlendirilen kredi anlaşması ile yerli ve yenilenebilir kaynaklar odaklı yatırımlarımızda düzenli ve dengeli büyümemiz finansal saygınlıkla desteklendi. Sürdürülebilirlik misyonuyla hayata geçirdiğimiz bu projelerin finansal itibarının uluslararası platformda da ödüllendirilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Zorlu Enerji, yerli ve yenilenebilir kaynaklara odaklanarak, katma değer yaratan yatırımlarına devam ediyor. Yurt içindeki kurulu gücünün yüzde 63’ü, toplamda ise yüzde 50’sine yakınını oluşturan yenilenebilir kaynaklardaki uzmanlığıyla dikkat çeken Zorlu Enerji, Denizli’deki Kızıldere I ve II ile Manisa Alaşehir’deki toplam üç santraliyle 140 MW’lık jeotermal güce sahip. Grup, kurulu gücünün yanı sıra jeotermalden sera, konut, otel ısıtması ve ticari tesislere karbondioksit sağlanması gibi entegre özellik taşıyan santralleri ve sürdürülebilirlik yaklaşımıyla sektörde özel bir konuma sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri