Yazarlarımız

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETİKETİ

Nüfus artışının yanı sıra ilerleyen teknoloji ve refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte tüketim alışkanlıklarımız da aynı oranda değişmektedir. Tüketim toplumuna dönüşen ülkelerde enerji ihtiyacının karşılanmasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Artan enerji ihtiyacını karşılamakta zorlanan ülkeler, enerji verimliliğine ve doğal kaynakların tedbirli kullanılmasına özen göstermeye başlamıştır.

Aile yaşamı içerisinde başlayan tasarruf, ülke çapında verimlilik uygulamalarına dönüşmüştür. Kaynakların verimli kullanılması önce aile bütçesi, ardından çevre sağlığı ve ülke ekonomisi için de son derece önemli hale gelmiştir. Bu nedenle devlet politikası olarak da enerjiyi verimli kullanmaya yönelik uygulamalar görülmeye başlanmıştır.

Enerji verimliliği kavramı yeşil bina uygulamalarından dış cephe yalıtımına, sanayide tasarrufa, ulaşımda tasarruftan elektrik tasarrufuna, suyu tasarruflu kullanmanın yanı sıra suyun geri kazanımına kadar pek çok alandaki tedbirleri kapsamaktadır. Satışa sunulan pek çok beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde enerji verimli üretimler ön plana çıkmıştır. Bu uygulamalar kapsamında, enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşyaların üzerinde enerji verimliliği etiketi bulunması da zorunlu hale gelmiştir.

Enerji etiketi yasada, “Elektrikli cihazın önüne veya üstüne iliştirilen, kolayca görülebilen, silinmeyen ve kolayca okunabilecek şekilde, enerji etiketi değerlerinin yer aldığı bilgileri içeren açıklayıcı belge…” olarak tanımlanmaktadır.

enerji_verimliliği_etiketi

Enerji Verimliliğini Gösteren Harfler

Aldığımız ürünün verimliliğiyle ilgili bilgiler barındıran Enerji Etiketi, herhangi bir ürünün enerji sınıfını anlamamızı ve diğer ürünlerle karşılaştırma yapmamızı sağlamaktadır.

Üzerinde A’dan G’ye kadar olan ve yeşilden kırmızıya doğru renklendirilen harfler bulunan ‘enerji etiketi‘nde, harfler enerji verimliliği sınıflarını yani enerji tüketimi-performans oranını ifade eder. Buna göre yeşil renkte olan A sınıfı en verimli sınıfken, G sınıfı da verimliliği en düşük olan sınıftır. Buna göre A sınıfı bir makine daha az enerji tüketmekte ve dolayısıyla daha tasarruflu olmaktadır.

Etiketin sol tarafında enerji sınıflarının tamamı mevcuttur. Etiketin üstünde bulunduğu aletin hangi enerji sınıfına girdiği ise ilgili yerin tam karşısında siyah bir bantla belirtilmektedir. Örneğin, B sınıfı bir ürünse soldaki çizelgede bulunan B harfinin tam karşısında siyah şerit üstünde B yazması gereklidir.

Üst düzey verimliliği olan aletler için etiketlerin üzerinde yazan sınıflar haricinde A+ (Plus) ve A++ (Plus plus) enerji sınıfları da mevcuttur. Bunlar da yine A sınıfının karşısındaki bir şeride A ++ yazılarak belirtilir. Aletlerin yıllık enerji tüketimleri baz alınarak yapılan bu sınıflandırmalara göre enerji sınıflarının altındaki kutucukta aletin birim zamanda ne kadar enerji harcadığı yer alır. Örneğin buzdolaplarının bir yıl sürekli çalışması durumunda harcayacağı enerji miktarı, kw(kilowat) ölçü birimiyle bu kutucuğa yazılır.

Ucuza alınan ancak enerji verimli olmayan ürünler, uzun vadede tüketicinin aile ekonomisi için zararlı olacaktır.

A sınıfı bir ürün ortalama bir üründen %45 daha az enerjiyle çalışır. Bu nedenle enerji verimliliği yüksek olan eşyalar diğerlerine göre pahalı olsalar da daha az enerji tüketerek kısa sürede aradaki fiyat farkını karşılarlar. Mağazalarda uygun fiyata bulunabilen G sınıfı bir ürün ise ortalama bir üründen % 25 daha fazla enerji tüketir. Bu nedenle de tüketici için aslında uzun vadede düşünüldüğünde hiç de karlı bir alışveriş olmamaktadır.

Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alan ev aletlerinin genelinde enerji sınıfının haricinde kendine özel nitelikleri, üzerindeki enerji verimliliği etiketinde bulunmaktadır. Ürünün enerji sınıfının yanı sıra başka bilgiler de barındıran etiketin en üst kısmında ürünün imalatçısının kim olduğu ve onun hemen altında imalatçı tarafından belirlenen ürünün modeli yazmaktadır. Enerji etiketinde ürüne özel bazı bilgileri de bulmak mümkündür. Örneğin bir buzdolabının ayrı ayrı her bir bölümünün, hacmi yani büyüklüğü alttan ikinci kısımda belirtilmektedir. Etiketin en altında da aletin gürültü düzeyi, desibel ölçü birimiyle yazılır. Televizyon etiketlerinin en alt kısmında ise televizyonun çalışırken harcadığı güç hem watt cinsinden hem de kilowatt saat cinsinden yazılır. Ayrıca görülebilen ekran boyutu ve televizyonda çevre dostu butonu varsa bunlar da aynı bölümde yer alır.

Enerji kaynaklarını verimli kullanmak, bilinçli bir tüketim toplumu oluşturmak ve gelecek nesiller için de yaşanabilir bir dünya bırakmak için enerji verimli ürünler kullanmak, hem ev ekonomisi hem de ülke ekonomisi için fayda sağlayacaktır.

Meryem YAĞIZ

Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu